Головна | Реєстрація | Вхід | RSSВівторок, 19.03.2024, 10:26
Меню сайту
Статистика
Онлайн всього: 1
Гостей: 1
Користувачів: 0
Архів записів

Історія школи

      Школа в селі Коритняни існувала  з 1767 року. В ній вчителями були церковні дяки Глюдзо, Кондур, Кривлянський, які викладали на русинській мові. З метою посилення мадяризації населення угорська влада побудувала у 1884 році державну школу, в якій два роки не навчались - населення вело агітацію проти мадяризації, через що декілька селян було заарештовано. Для приборкання жителів в село відправили каральну роту солдат, яка змушувала селян вчитись по-угорськи. Пізніше була організована також руська церковна школа, але в 1907 році міністр освіти граф Апоні видав розпорядження, згідно з яким були ліквідовані всі русинські  школи на Закарпатті.

    Згідно архівного документу 1908 року Ужгородського окружного суду в поземельній вкладці 724 села Керекнє (Коритняни) значиться, що на парцелі 4 розміщувався будинок №34 (школа) і двір на території села загальною площею 6 ар 21 м2. З вересня 1919 року по листопад 1938 року село Коритняни, як і більшість територій краю, входило до складу Чехословацької республіки. В цей період існувала Руська господарська народна школа, в якій викладали русинською мовою і в ній підвищували свою кваліфікацію господарські працівники.Була також і снемирічна школа , в якій навчалось від 100 до 130 учнів (директор школи - Шандор Шандорович Ортутай).  Заняття розпочинались з гімну Підкарпатської Русі  ,,Подкарпатськії русини” (слова О. Духновича). Навчали дітей всього 2-3 вчителів. Середню освіту жителі села здобували в місті Ужгороді, але за навчання потрібно було оплачувати, тому мало селянських дітей продовжували освіту. Середню школу закінчили тільки Вайда Степан, Надь Марія та Кривлянський Степан, а вищу освіту здобули Данко Емерих (медичний факультет) та Лелекач Микола (філософський факультет).

  В період угорської окупації 1938-1944 рр. в селі була ліквідована руська школа й організована угорська. За радянської влади спочатку було створено початкову школу, а в 1946 році на її базі організовано семирічку , в якій навчалось близько 130 дітей. В 1950 році при навчальному закладі було відкрито гуртожиток для дітей, які доїжджали з навколишніх сіл. В ньому постійно проживало 25-30 учнів, які отримували щоденне триразове харчування. Збільшувались також класні приміщення за рахунок виділення будівель культу - фари та дяківні. Більшість випускників продовжували навчання в загальноосвітніх та спеціальних середніх школах, а деякі у вищих навчальних закладах. На 1963 рік 30 громадян нашого села закінчили середні школи, вищу освіту здобули – 12, серед них 2 медики та 10 вчителів. Разом з денною формою навчання в селі було організовано вечірню школу, в якій навчалось без відриву від виробництва щорічно до 50 громадян. Директорами школи в селі були: Костьо Петро Федорович, Абрашкевич Софія Соломонівна, Пічкар Іван Іванович, Данко Іван Михайлович, Юрчук Петро Кирилович, Анталовці Ілля Михайлович, Граб Магдалина Миколаївна, Тичак Іван Федорович

 

       1 вересня  1981 року  в Коритнянах відкрито нову школу, яка з 1982 р. стала середньою (директори: Граб Магдалина Миколаївна, Тичак Іван Федорович). В 1984 р. школа здійснила свій перший випуск і вручила свідоцтва про середню освіту 19-ти учням.

В 1985 р. силами школи та шефів, зокрема Закарпатським лінійним управлінням магістральних газопроводів (начальник М. М. Гілецький) та колгоспом ім. Калініна (голова Б. Г. Бойко) було збудовано тир для стрільби з малокаліберної гвинтівки. Через три роки учні вперше в історії школи стали чемпіонами області по стрільбі з ТОЗ-8 (вчитель Тарахонич М. Ф. ). Ось прізвища перших переможців Закарпатської області: Гумен Сергій, Гавран Альберт, Гаранчевський Віктор, Пайор Карло, Габор Степан, Різак Магдалина, Роман Світлана, Бартованець Оксана, Гаранчевська Тетяна, Кочеткова Любов. Значними є також спортивні досягнення. Так, в 1985 р. наші школярки вперше вибороли звання чемпіонів району з волейболу, а починаючи з 1989 по 2005 рік – дівчата постійні чемпіонки Ужгородського району. У 2000-2003 році коритнянські школярки піднімались на обласний Олімп, а учениці Дворська Г., Лютянська О., Кузьо С., Шанц Н. стали срібними призерами чемпіонату України з волейболу серед дівчат 1986-1987 р.н. В 2005 році школа виборола перше місце в спартакіаді школярів Ужгородщини. Ці досягнення стали можливими завдяки сумлінній праці вчителя фізвиховання Царя М. І.

        Значними є досягнення також з окремих предметів. Так учні

Ненько Любов (біологія, вчителька Цар Г. М.),  Цар Світлана (українська мова та література, вчителька Петришинець Г. Ю.), Настенко Оксана (німецька мова, вчителька Петканич М. Ф.), Кухта Герго (трудове навчання, вчитель Добрянський В.О.) були найкращими в області та приймали участь у ІV етапі  Всеукраїнських (республіканських) олімпіадах, а випускник школи Погосян Карен (німецька мова, вчителька Шишкова В. В.) зайняв друге місце в державі.

Значні досягнення в ІІІ етапі  Всеукраїнських олімпіад та конкурсів мали такі  учні нашої школи: 

Німець Сергій - ІІ місце (трудове навчання, Добрянський В.О.)- 2007 р.

Янцо Олександр - ІІІ місце (Міжнародний конкурс ім. П.Яцика, Вишневська Н.В.)-2007 р.

Каганець Тетяна - І місце (Обслуговуюча праця, Бескід Є.Ф.) - 2008 р.

Петришинець Артур - ІІ місце (Трудове навчання, Добрянський В.О.) - 2008 р.

Жулканич Діана - ІІІ місце (Міжнародний конкурс ім. П. Яцика, Петришинець Г.Ю.)- 2008 р.

Жулканич Діана - ІІ місце (Правознавство, Тарахонич М.Ф.) - 2009 р.

Кулеба Діана - ІІІ місце (Трудове навчання, Добрянський В.О.) -2009 р.

Рішко Аврелія - ІІ місце (Історія, Тарахонич М.Ф.) - 2010 р.

Кухта Герго - І місце (Трудове навчання, Добрянський В.О.) - 2010 р.

Корпанець Тарас -І місце(Прикладна математика,)учасник ІІІ етапу Малої Академії Наук

Ферков Клаудія - ІІ місце (Обслуговуюча праця, Бескід Є.Ф.) - 2011 р.

Сіладі Мартін - І місце (Історія, Тарахонич М.Ф.) - 2012 р.

Костик Наталія - ІІІ місце (Фізкультура, Фречка М.І., Цар М.І.) - 2012 р.

Мороз Вероніка - ІІІ місце (Обслуговуюча праця, Бескід Є.Ф.) - 2014 р.

       „У світ прекрасного з вчителем Добрянським В.О.”-так називався буклет виготовлений Коритнянською ЗОШ І-ІІІ ступенів в 2004 році. Мова йшла про учнів гуртка „Різьбяр” та створену на його базі ,,Шкільну галерею”, яка на сьогодні є центром науково-технічної творчості молоді та важливим напрямком позашкільної освіти і виховання. Керівнику гуртка, талановитому педагогу, Старшому вчителю, спеціалісту вищої категорії Добрянському Володимиру Осиповичу вдалося створити позитивний психологічний клімат, що допомогло вихованцям, насамперед, знайти заняття по душі, поєднати корисне і приємне, а також виразити свої почуття через мистецтво та його різноманітні жанри. Вчитель постійно працює над розвитком здібностей і обдарувань школярів, задоволення їх інтересів, духовних запитів і потреб у творчій самореалізації. Як наслідок, учні часто були призерами обласних олімпіад з трудового навчання, їхні роботи демонструвались на районних, обласних та республіканських виставках учнівської творчості. Призерами обласної олімпіади були:

Бийреш Олександр              ІІ місце, 1997 р.

Гутич Руслан                       ІІІ місце, 1998 р.

Поп'юк Дмитро                    ІІ місце, 1999 р.

Мушак Михайло                  ІІІ місце, 2000 р.

Анталовці Олександр          ІІІ місце, 2001 р.

Павлик Анатолій                  ІІ місце, 2002 р.

Петришинець Роман            ІІ місце, 2003 р.

Цибик Юрій                          ІІ місце, 2004 р.

Семйон Віктор                     ІІ місце, 2005 р.

Німець Сергій                       ІІ місце 2007 р.

Петришинець Артур           ІІ місце 2008 р.

Кулеба Діана                        ІІІ місце 2009 р.

Кухта Герго                         І місце,2010 р.

 

        В цілому, в гуртку учнівської творчості протягом останніх десяти років займалось понад 100 юнаків та дівчат, а сьогодні навчаються та вдосконалюють свої вміння 18 вихованців.

        До вищесказаного слід додати, що уроки трудового навчання в старших класах Володимир Осипович проводить за власною авторською програмою ,,Художня обробка дерева”, 8-11 класи.

За 32 випуски, які здійснила Коритнянська ЗОШ І-ІІІ ступенів, повну загальну  середню освіту здобули 857 учнів, 57 -  закінчили  її  з медалю: 29 чол. – золотою, 28 – срібною.

Корінні жителі села, які здобули вищу освіту(до 1991 року):

Лелекач Микола Михайлович, філософський факультет  

                                                           Празького університету

Данко Емерих, медичний факультет Братиславського у-ту

Вайда Степан Михайлович, фізмат, УжДУ

Вайда Валерія Степанівна, математичний, УжДУ

Вайда Іван Миколайович, економічний, УжДУ

Бейреш Любов Михайлівна, економічний,УжДУ

Ганич Петро Миколайович, фізичний,УжДУ

Ганич Віра Степанівна, хімічний, УжДУ

Ганич Степан Степанович, історичний,УжДУ

Ганич Катерина Степанівна, історичний,УжДУ

Данко Іван Михайлович, історичний,УжДУ

Данко Мар'яна Юріївна, філологічний,УжДУ

Данко Юрій Юрійович, Дрогобицький інститут фізкультури

Данко Наталія Юріївна, фізичний УжДУ

Данко Світлана Михайлівна, математичний,УжДУ

Доринець Наталія Василівна, біолгічний,УжДУ

Калабіга Микола Емерихович, біологічний,УжДУ

Калабіга Іван Емерихович, медичний,УжДУ

Калабіга Ганна Іванівна, історичний,УжДУ

Кіш-Вайда Микола Степанович, медфак,УжДУ

Кондур Агнета Федорівна, економічний,УжДУ

Кондур Марія, біофак,УжДУ

Кухта Магдалина Михайлівна, математичний,УжДУ

Мадовчик Марія Іванівна, економічний,УжДУ

Надь Матільда Миколаївна, РГФ,УжДУ

Надь Єва Миколаївна, філологічний,УжДУ

Пердук Едуард, математичний,УжДУ

Рущанський Золтан, біофак,УжДУ

Цар Микола Іванович, біофак ,УжДУ

Цар Іван Іванович, біофак ,УжДУ

Фречко Марія Іванівна, медичний ,УжДУ

Юричко Наталія Іванівна, філфак, УжДУ

Анталовці Ілля Михайлович, Львівський інститут фізкультури

Данко Іван Іванович, медичний, УжДУ

Костьо Петро Федорович, філфак, УжДУ

Костьо Ігор Петрович, фізичний, УжДУ

Костьо Наталія Петрівна, медичний, УжДУ

Вайда Катерина Степанівна, Львівський юрфак

Ліпчей Марія, економічний,УжДУ

Лелекач Золтан, фізичний, УжДУ

Кулик Вікентій, історичний, УжДУ

Кулик Микола, фізичний, УжДУ

Жменяк Магдалина, економічний, УжДУ

Готра Ганна Йосипівна, економічний, УжДУ

Чучка Іван Михайлович, економічний, УжДУ

Ворожильник Марія Михайлівна, філологічний, УжДУ

Чучка Наталія Іванівна, економічний, УжДУ

Грешко Віктор Петрович, фізичний, УжДУ

Рошко Валерія, економічний,УжДУ

Вайда Елізавета Юріївна, хімічний, УжДУ

Токарська Марія Юріївна, Львівський юрфак

Вайда Олексій Олексійович, філологічний, УжДУ

Костьо Магдалина Іванівна, математичний, УжДУ

Глюдзо Іван Миколайович, медичний, УжДУ

Нестеренко Наталія Іванівна, економічний, УжДУ

Глюдзо Марія Степанівна, економічний, УжДУ

Боднар Неля Петрівна, медичний, УжДУ

Рущанський Константин, фізичний, УжДУ

Кімак Віктор Емерихович, економічний, УжДУ

Вертеш Наталія Іванівна, РГФ, УжДУ

Філімоненкова Ольга, економічний, УжДУ

Пастор Клара Іванівна, економічний, УжДУ

Малишка Валерія Іванівна, економічний, УжДУ

Трачук Марія Іванівна, економічний, УжДУ

Гавацко Степан, Львівський інфіз

Данко Марія Миколаївна, медичний, УжДУ

Юдик Марія Іванівна, математичний, УжДУ

Мігалко  Наталія Альбертівна, математичний, УжДУ

Ганич В'ячеслав Іванович, факультет  журналістики Львівського університету

Сьогодні багато випускників Коритнянської ЗОШ І-ІІІ ступенів продовжують навчання у вищих навчальних закладах України.

Вхід на сайт
Пошук
Facebook
Коритнянський ліцей
Наші контакти
89435 Україна, Закарпатська область, Ужгородський район, с.Коритняни, вул. Духновича, 66 "г" Тел./факс (0312)730742 E-mail: koritnjanska-zos@meta.ua
Друзі сайту
Національна дитяча  ДЕРЖАВНА СЛУЖБА ЯКОСТІ ОСВІТИ УКРАЇНИ МОН Нова українська школа Освіта.ua МОН Закарпатська ОР Ужгородська РДА Відділ освіти Холмківської сільської ради Холмківська територіальна громада ПедПреса
Контакти уповноваж
Контакти уповноважених органів, до яких може звернутися дитина по допомогу Контакти уповноважених органів, до яких може звернутися дитина по допомогу
Робота учнів
Андрій Дурунда
КАЛЕНДАР
Календар свят України. Граматика української мови
Календар
«  Березень 2024  »
ПнВтСрЧтПтСбНд
    123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031
ОСВІТА.UA

Copyright MyCorp © 2024
Безкоштовний конструктор сайтів - uCoz